piątek, 1 kwietnia 2011

Kocie zmysły


Redaktor: Adela   

Image  Koty jako drapieżcy posiadają zmysły ewolucyjnie przystosowane do polowań, widzą, słyszą i czują lepiej niż ludzie. Przez te zdolności koty w Starożytnym Egipcie były uważane za boskie stworzenia, te same cechy powodowały ich potępianie w Średniowieczu jako źródła diabelskich mocy.
Wzrok
Koty mają duże, blisko osadzone oczy przystosowane do polowania na małe gryzonie. Ich wzrok doskonale funkcjonuje w warunkach nocnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, chociaż nie widzą w całkowitej ciemności. Jednocześnie koty są krótkowidzami, widzą ubogą paletę barw, w świetle dziennym ich źrenice się zwężają i koty widzą kiepsko.

Słuch
Kocie uszy są spiczaste, dość duże w stosunku do głowy i mogą nimi poruszać na boki, dzięki czemu  słyszą lepiej. Koty są zdolne rozróżniać dziesięć razy więcej dźwięków niż ludzie, a także ultradźwięki wydawane przez gryzonie. Doskonały zmysł słuchu pozwala kotom lokalizować ofiarę w czasie polowania na podstawie źródła dźwięku.

Węch
Jest zmysłem na którym koty polegają najbardziej już od pierwszych chwil życia, kiedy to są jeszcze ślepe i głuche. Nos koci stanowi element komunikacji tych zwierząt. To dzięki niemu rozpoznają odpowiadające im pożywienie, znajome osoby, przedmioty i wiele innych informacji. W nosie kotów obok receptorów węchowych znajduje się również parzysty narząd służący do identyfikacji zapachów zwany organem Jacobsona umiejscowiony w przegrodzie nosowej. Wyłapuje on szczególnie miłe dla kotów wonie związane z jedzeniem oraz Feromony kotek. Charakterystycznym zachowaniem kotów związanych z węchem jest "smakowanie" powietrza (z ang. flehmen reaction). Gdy jakiś zapach zainteresuje kota otwiera szeroko pyszczek odchyla głowę i chłonie go, co wygląda groteskowo.

Dotyk
Podobnie jak ludzie koty na całym ciele umieszczone mają receptory dotykowe, które dostarczają informacji o ciśnieniu, temperaturze, bólu i przekazują je do mózgu. Do najbardziej wrażliwych miejsc na ciele kota należą: łapy, w których poduszkach znajdują się tzw. ciałka Paciniego pozwalające odczuwać wibracje oraz pyszczek na którym zlokalizowane są wibrysy, czyli długie wąsy informujące o każdym ruchu powietrza. Oprócz tego koty mają na całym ciele włosy czuciowe dzięki nim dowiadują się o zmianach zachodzących w środowisku.

Źródło:
"Zwierzaki mają głos" tłumacz. Anna Redlicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz