piątek, 1 kwietnia 2011

Długość kociego snu



ImageKoty spędzają dużo czasu śpiąc, średnio jest to 13-18 godzin na dobę. Liczba godzin snu zmienia się w zależności od wieku kota i jego osobowości. Zwierzęta, które siedzą całymi dniami same w domu wybierają dzień na porę snu.
   Kocięta śpią prawie przez całą dobę z małymi przerwami na pobieranie pokarmu i zabawę. W naturze jest to sposób, aby zatrzymać kocięta w gnieździe pod nieobecność matki lub żeby hałasujące oseski nie przyciągnęły drapieżników. Wraz ze wzrostem kociąt ilość snu zmniejsza się, a kocięta spędzają więcej czasu na zabawie i poznawaniu otaczającego świata.
Kiedy koty śpią?
   Koty jako drapieżniki w nocy polują, a śpią w ciagu dnia. Dla ich opiekunów nie jest to komfortowa sytuacja, ponieważ w nocy koty potrafia hałasować i odprawiać dzikie gonitwy, a nawet polować na nogi opiekuna. Można jednak wpłynąć na porę snu swojego kota. Jeśli w ciągu dnia dostarczymy mu wiele bodżców,jest bardziej prawdopodobne, że zaśnie w nocy.
W odróżnieniu od ludzi lub psów, koty mogą spędzić wiele godzin śpiąc lekkim snem, a z głębokiego snu potrafią obudzić się w ciągu kilku sekund. Często obserwuje się koty siedzące z półzamkniętymi oczami, czy nawet szeroko otwartymi, zwierzęta te korzystają z krótkich drzemek.
   Koty do spania szukają miejsca, gdzie czują się bezpiecznie i gdzie panuje właściwa temperatura. W upalne dni bedą to miejsca wysoko położone i zacienione, w okresie zimowym większość kotów będzie szukać miejsc nasłonecznionych lub znajdujących się w pobliżu ogrzewania. Temperatura również wpływa na pozycje w jakiej zwierzak odpoczywa. Kiedy jest zimno, koty zwijają sie w kłębek i chowają głowę miedzy łapy, by uniknąć strat ciepła, w wysokich temperaturach wprost przeciwnie, rozkładają się swobodnie.
Miękkie posłanie dla pupila można wykonać samodzielnie lub kupić jedno z wielu dostępnych pluszowych posłań czy budek. Jednak wiele kotów najczęściej wybiera spanie w łózku z ukochanym opiekunem. Udostępnianie łóżka dla kotów może pomóc wzmocnić więź człowieka z kotem nie mówiąc już o zdrowotnym oddziaływaniu na nasz organizm.
 
autor Ann Moss

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz