piątek, 1 kwietnia 2011

Kiedy zachowanie kota stwarza problemy


Koty są wspaniałymi zwierzętami, towarzyszącymi człowiekowi od ok. 3500 lat. Jednak jeśli swoim zachowaniem sprawiają problemy, cała przyjemność z ich posiadania znika a codzienne życie staje się udręką. O ile z problemami zdrowotnymi właściciele kotów radzą sobie bez większych problemów poddając je regularnym szczepieniom, odrobaczaniu i kontrolnym wizytom w gabinetach weterynaryjnych, o tyle z zaburzeniami emocjonalnymi i wynikającymi z nich zmianami w zachowaniu poradzić sobie jest znacznie trudniej. Nie tylko dlatego,
że początkowo są trudne do zaobserwowania, ale też dlatego, że właściciele często próbują tłumaczyć zachowania swoich ukochanych czworonogów, zrzucając winę na dojrzewanie, hormony albo wmawiają sobie i otoczeniu, że np. kot podrapał rękę przez przypadek. Najczęstszymi problemami z jakimi muszą borykać się właściciele kotów są: sikanie poza kuwetą, znaczenie terenu, lękliwość, gryzienie i drapanie rąk.
Jeśli obserwujesz u swojego Mruczka którekolwiek z wymienionych zachowań warto pomyśleć o terapii u profesjonalisty zajmującego się rozwiązywaniem problemów emocjonalnych zwierząt towarzyszących. Zoopsycholog z Gabinetu Terapii Zachowań Zwierząt Towarzyszących „Azorres” pomoże Tobie i Twojemu kotu pozbyć się męczącego problemu. Modyfikację każdego, nawet z pozoru prostego, zachowania zaczynamy od przyjrzenia się kotu w problemowych sytuacjach i szczegółowego wywiadu z właścicielem. Po dokonaniu obserwacji zachowania zwierzęcia behawiorysta przeprowadza szczegółową ankietę, w której pyta m.in. o dietę kota, fizjologię, ilość codziennych zajęć, przeszłość, zmiany w domu itp. Odpowiedzi na te pytania pozwalają terapeucie lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej znalazło się zwierzę, i przedstawić właścicielowi jej interpretację z punktu widzenia czworonoga. Na koniec spotkania omawiamy szczegółowo problem, wskazujemy na jego przyczyny oraz podajemy zalecenia, których wprowadzenie poprawi zachowanie zwierzęcia. Modyfikacja zachowania kota jest często procesem trudnym i długotrwałym. Czas trwania terapii zależy w największej mierze od tego, ile czasu właściciel zwierzaka w stanie poświęcić na własną pracę z nim oraz od konsekwentnego trzymania się zaleceń behawiorysty.
Jeśli Twój kot sprawia kłopoty, nie czekaj. Pomożemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz