piątek, 1 kwietnia 2011

Rozmowa z kotem


Redaktor: Adela   

Image  Koty są prawdopodobnie bardziej inteligentne niż większość ludzi, ale ich ograniczeniem jest brak zdolności mówienia, w szczególności mówienia naszym językiem. Niewyraźna wymowa,używanie akcentu i slangu, wykrzykniki, powodują, że czasami nawet ludzie nie mogą zrozumieć siebie nawzajem. Wkładamy wiele emocji w komunikację słowną, dlatego zrozumienie jej jest tak trudne dla kotów.
   Mimo to koty potrafią rozumieć imponującą ilość słownictwa ok. 15 000 słów. To więcej niż rozumie przeciętny pięciolatek! Tak więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy koty będą rozumieć dokładnie, co do nich mówimy.
   Od czego zacząć? Wypowiadaj te same słowa stosując za każdym razem nacisk na te same sylaby. Zachęcaj domowników do rozmów z kotem.  Zaprząż swoją wyobraźnię do pomocy i stosuj wraz z określonymi zwrotami również obraz, który daną czynność przedstawia. Z jakiegoś powodu kot łapie w mig o co chodzi i łatwiej mu jest zrozumieć co do niego mówisz gdy wyobrażasz sobie to samo. Wyobraź sobie kota zeskakującego ze stołu i powiedz do niego "zejdź ze stołu" dobitnie ale bez emocji. Sprawdź, co się stanie...
Stawiam na to, że kot po chwili już jest na dole.
Nie wiadomo dlaczego tak to działa, może koty czytają w naszych myślach

DrukujEmail
Redaktor: Rafał   Kocia mowa

Image  Nie od dziś wiadomo, że koty miauczą. Jednak osoby mieszkające lub często przebywające w ich towarzystwie wiedzą, że koty są mistrzami w wydawaniu całej gamy dźwięków, z których każdy oznacza inny komunikat.
Najczęściej od naszych pupili możemy usłyszeć:
 - "miau" - krótkie, delikatne miauknięcie, oznacza powitanie, podziękowanie lub nieśmiałą prośbę np: o smakołyk lub pieszczoty. Jest to przekaz przyjacielski,pozbawiony agresji.

- "Mrr..." - mruczenie, drgające, ciche dźwięki wydawane w czasie wdechu i wydechu. Ludzie nie są zdolni do generowania takich wibracji, a dla kotów jest to naturalne. Poprzez mruczenie kot wyraża swoje emocje: zadowolenie, ale i ból oraz niepokój i strach.

- "Mrau-au" - przeciągłe, głośne miauczenie, co oznacza zniecierpliwienie u kota, który się czegoś domaga, a jeszcze tego nie dostał (mówi:"Rusz się i daj mi jeść, bo jestem głodny").

- "Mrau-au-au" - bardziej przeciągłe i głośne miauczenie niezadowolonego kota, jest to forma ponaglenia.

- Krzyki - przeciągłe, długotrwałe nawoływania, głośne, uciążliwe dla otoczenia, wydają je np: kotki w ruji celem zwabienia samca. Bardzo głośne, gwałtowne krzyki są wydawane również przez kotkę tuż po zakończeniu aktu kopulacyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz